Geplaatst op Geef een reactie

De 12 zintuigen

Wanneer we naar kinderen kijken door de bril van Rudolf Steiner, zien we iets wat in onze moderne tijd vaak over het hoofd wordt gezien: een kind leert niet alleen met zijn hoofd, maar met zijn hele lichaam, zijn gevoel, zijn wil, zijn ziel. Steiner beschreef daarom niet vijf, maar twaalf zintuigen — twaalf poorten waardoor een kind de wereld binnenlaat.

En precies daar begint opvoeding: bij het verzorgen van de zintuigen.

Want een kind dat zintuiglijk gezond opgroeit, ontwikkelt innerlijke rust, concentratie, empathie, creativiteit en zelfvertrouwen. Een kind dat overprikkeld raakt, verliest zijn midden, wordt onrustig, angstig of impulsief, en heeft moeite met leren en sociale relaties.

De twaalf zintuigen vormen daarom een pedagogisch kompas — een gids voor ouders en leerkrachten die kinderen willen begeleiden op een manier die echt aansluit bij hun ontwikkeling. De mens is een wezen dat zich vanuit het lichaam naar de ziel en de geest toe ontwikkelt.

Bij kinderen is deze ontwikkeling nog volop in wording: de twaalf zintuigen zijn nog open, kwetsbaar, vormbaar.

De 12 menselijke zintuigen is de manier waarop de ziel de buitenwereld ervaart. Mensen hebben niet alleen betrekking op de wereld via de 5 zintuigen die normaal gesproken worden beschouwd; Steiner had eerder een 12-voudig beeld van de zintuigen. Dit zijn: Aanraking, Leven, Zelfbeweging, Balans, Reuk, Smaak, Zicht, Temperatuur/Warmte, Gehoor, Taal, Gedachte en Ego of het gevoel van het ‘ik’.

Dit beeld geeft ons de 12 menselijke zintuigen, de 12 maanden en de 12 sterrenbeelden. In de loop van het jaar reist de zon door elk van de dierenriemen en op een vergelijkbare manier beweegt ons innerlijk leven door de 12 zintuigen.

Dit wil niet zeggen dat niet alle zintuigen in alle levensfasen kunnen worden gevoed. De basis wordt in de eerste jaren gelegd om alle zintuigen te voeden, maar het zintuig zal pas volledig ontwikkeld zijn als de juiste levensfase is voltooid.

Laten we dieper ingaan op elk van de 12 zintuigen en hun relatie met het menselijk lichaam

    • Geeft veiligheid en geborgenheid
    • Helpt het kind zijn eigen lichaam te bewonen
    • Vormt de basis voor zelfvertrouwen
    • Warme materialen (wol, hout, katoen)
    • Zachte aanraking, knuffels, nabijheid
    • Eenvoudige ruimtes zonder harde prikkels
    • Ritme en voorspelbaarheid
    • Plastic speelgoed
    • Scherpe geluiden, felle kleuren
    • Te veel schermen
    • Onrustige, chaotische omgevingen
    • Kinderen leren voelen: “Hoe gaat het met mij?”
    • Basis voor zelfzorg en emotionele regulatie
    • Rustige maaltijden
    • Voldoende slaap
    • Ritme in de dag
    • Liefdevolle aandacht voor honger, moeheid, spanning
    • Overvolle agenda’s
    • Te veel prikkels
    • Onregelmatige dagen
    • Bouwt zelfvertrouwen op
    • Ontwikkelt motoriek, taal en denken
    • Helpt kinderen hun energie reguleren
    • Buiten spelen
    • Klimmen, springen, rollen
    • Vrij spel zonder instructies
    • Eenvoudige houten speelgoed

    Te veel zitten

    Te veel “voorbereidend leren” op jonge leeftijd

    Overmatige schermtijd

      Het eerste teken van de ontwikkeling van het ego vindt meestal plaats rond de leeftijd van 3 jaar. Het kind zal in de eerste persoon naar zichzelf gaan verwijzen en het woord ‘ik’ correct gebruiken. De ontwikkeling van dit zintuig is duidelijk zichtbaar in veel van de misverstanden en uitdagingen die gewoonlijk worden geassocieerd met peuters.

      Elk van de 12 zintuigen kan in een over-geactiveerde of onder-geactiveerde toestand in het lichaam aanwezig zijn. Een kind dat vaak valt, kan bijvoorbeeld een onvoldoende geactiveerd evenwichtsgevoel hebben. Dit kan worden verbeterd door meer mogelijkheden te bieden om het evenwichtsgevoel te trainen; schommelen op apenstangen of schommels, rondjes draaien, balanceren op kleine oppervlakken, balanceren op één been of fietsen, het kan allemaal het evenwichtsgevoel helpen.

      Door kinderen een voedende, ontwikkelingsgerichte leeromgeving te bieden, kunnen de zintuigen in evenwicht worden gebracht. In de volgende blogpost wordt dieper ingegaan op hoe we de zintuiglijke behoeften van ons jonge kind in evenwicht kunnen brengen.

      Geef een reactie

      Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *